Hej!

Wybrzeże Amalfi zaliczane jest do najpiękniejszych miejsc na świecie, co tylko potwierdza umieszczenie go na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO. Czy za tymi wszystkimi pięknymi zdjęciami z instagrama nie stoi lightroom i photoshop? Oraz ile to wszystko kosztowało. Na te i inne pytania znajdziecie odpowiedź poniżej.

Od naszej wycieczki Mediolan+Zermatt+Como [LINK] minęło już 5 miesięcy. Przez ten czas świat zdążył przewrócić się do góry nogami. Mamy nową rzeczywistość, którą każdy z nas musiał zaakceptować i przetrawić. Powrót do podróż dał mi i sądzę, że wielu innym miłośnikom wyjazdów trochę świeżego powietrza i nadziei, że ten kryzys w końcu minie.

Positano

Dojazd z lotniska

Z lotniska w Neapolu do Positano bez korków jedzie się 1,5 h. Niestety, korki na które natrafiamy już kilkanaście kilometrów przed miastem potrafią tę drogę wydłużyć dwukrotnie (albo i więcej). Warto brać, to pod uwagę gdy planujemy drogę powrotną na lotnisko. Korki w sezonie tworzą się ok. 8 i trwają do późnych godzin wieczornych.

Auto

Wszystkie drogi na wybrzeżu są bardzo, ale to bardzo wąskie. Warto więc wynająć małe auto i mieć jakiekolwiek doświadczenie chociażby z ruszeniem z ręcznego, bez tego ani rusz dla Waszego bezpieczeństwa. Potem też, w zależności o wielkości auta będziecie płacić za parking w Positano.

Plaża

W mieście znajduje się jedna główna plaża – Spiaggia Grande (kamienista). Wejście na nią jest darmowe. Jeśli jednak chcemy mieć swój własny leżak i parasol, to w zależności od rzędu musimy zapłacić 22,50 lub 25 euro. Chętnych jest sporo, najlepiej rezerwować je z samego rana lub dzień wcześniej, tym bardziej, że różnica w cenie jest mała.

Na plaży mamy możliwość opłukać się słodką wodą. Cena prysznicu to 0,50 euro (woda zimna) i 1,5 euro (woda ciepła). W cenę leżaka nie wlicza się niestety prysznic.

CZYTAJ DALEJ ⤵

Jedzenie

Tuż obok plaży znajduje się wiele restauracji i barów. Ceny w nich są średnio 2x wyższe niż standardowe ceny w normalnej włoskiej restauracji. W takiej lokalizacji nie ma się co dziwić :)

Jadłam tam w dwóch różnych restauracjach, a w trzeciej kupowałam drinki. Wszystko bardzo mi smakowało, a drinki i lody gałkowe z Blu Bar Food & Cocktail Bar były przepyszne – polecam Aperol Spritz i Mojito!

Stolik w restauracji warto zarezerwować sobie wcześniej. W tych najbardziej znanych nawet 2-3 tyg wcześniej. Bez rezerwacji w weekend jest oczywiście możliwość znaleźć coś wolnego ale troszkę trzeba się naszukać.

Parking

Parkingów w Positano jest naprawdę mało. Musicie rezerwować je ze sporym wyprzedzeniem. Najbardziej opłaca się wykupić parking od razu na cały pobyt. Cena parkingu jest zależna od wielkości auta. Małe auto 25 euro, duże 35 euro/ doba, dopłata za każdą kolejną godzinę to 5 euro. Positano jest małe i z pewnością ostatnią rzeczą jaką chcielibyście w nim robić to jazda autem po ultra wąskich uliczkach.

Spacer po mieście & Ścieżka Bogów

Jeżeli macie choć trochę czasu polecam obejść całe Positano na pieszo. Z pewnością zajmie, to mniej czasu niż objechanie go autem a obiecuje, że będą to jedne z Waszych najpiękniejszych chwil w tym mieście. Spacer wieczorem, to obowiązkowy must have.

Positano = schody, duuużo schodów. My, aby dojść na plażę musieliśmy pokonać 550 schodów w dół. Dziennie trasę dom-plaża robiliśmy średnio 3 razy, co daje piękną liczbę 3300 schodów. Taka opcja ćwiczenia nóg odpowiada mi zdecydowanie bardziej niż siłownia :D

Ścieżka Bogów, to najpiękniejsza i niezwykle malownicza piesza trasa na Wybrzeżu Amalfitańskim. Wiedzie ona z Ageroli (Bomerano) do Nocelle. Zapewnia  niezapomniane widoki, możliwość spoglądania na świat z naprawdę wysoka, zmienność krajobrazu i spory wysiłek, zwłaszcza latem. Długość trasy do Nocelle to ok. 6,5 km, następnie trzeba pokonać 1700 schodów by dojść do drogi, a stamtąd 1 km do Positano lub poczekać na autobus.

Promy

Jeśli chcecie zwiedzić więcej miast na Wybrzeżu Amalfitańskim, najlepszym rozwiązaniem będzie skorzystanie z promu. Odpływa on kilka razy dziennie z portu obok głównej plaży do Amalfi, Salerno, Sorrento czy na wyspę Capri. Ceny są naprawdę przystępne. Bilety można zakupić w porcie.

Internet

W Positano jak i w Sorreno był spory problem z zasięgiem internetowym. Jeśli chcecie być stale online – rozważcie wykupienie włoskiej karty telefonicznej z internetem.

Wynajem łodzi

W Positano jest możliwość wynajęcie łódki informacji na ten temat najlepiej szukać bezpośrednio w porcie. Z doświadczenia wiem, że taki wynajem będzie tańszy niż przez stronę.

Piosenka wyjazdu

Piosenką wyjazdu została Baby K – Non mi basta più ze specjalnym udziałem cudownej Chiary Ferragni, którą od lat obserwuje na instagramie [LINK]. Dodatkowo podaje Wam [LINK] do obecnie mojego radia numer 1, bierzcie i słuchajcie ile wlezie :D

Podsumowanie

A teraz przejdźmy do meritum. Warto, czy nie warto? Czy te wszystkie zdjęcia na instagramie, to przekoloryzowana ściema? NIE!!! :-) Według mnie w Positano możemy poczuć się jak w bajce. Miasto tak ładne, że aż nierealne. I owszem, jest masa turystów, tym bardziej, że byliśmy tam w szczycie sezonu ale niesamowite ukształtowanie krajobrazu, architektura, roślinność są nie do opisania. Przeglądając zdjęcia przed wyjazdem, bałam się rozczarowania, że to miejsce wykreowały tylko i wyłącznie filtry z ligtrooma. Na szczęście myliłam się. Positano jest magiczne i takie pozostanie w mojej pamięci.

CZYTAJ DALEJ ⤵

Sorrento

Z każdego punku miasta rozpościera się wyjątkowy widok na wulkan Wezuwiusz (na który można wejść).

Polecam choć raz wybrać się do samego miasta na spacer. Miejscowość jest bardzo klimatyczna i utrzymana w typowo włoskim stylu.

Ok. pół godziny drogi od Sorrento znajduje się malowniczy punk widokowy – Punta Campanella, a stamtąd mamy już na wyciągnięcie ręki wyspę Capri.

Droga z Sorrento na lotnisko w Neapolu zajmie nieco ponad godzinę (bez korków).

Plaż w okolicy Sorrento jest wiele. Pamiętajcie jednak, że są to plaże kamieniste, często z trudnym, stromym zejściem. Od siebie mogę polecić – Bagni Regina Giovanna (rewelacyjne spoty do skoków z dużej wysokości) i The Pignatella Beach. Niedaleko obu plaż są płatne parkingi.

Jak obniżyć koszty?

  • Najdroższe miesiące, to czerwiec-wrzesień. Poza sezonem tańsze są noclegi, wynajem aut oraz lot.
  • Można wynająć nocleg obok Positano, czy Sorrento. A do miast dojeżdżać komunikacją. Są tego plusy (taniej) i minusy (więcej czasu marnujemy na dojazdy, jesteśmy uzależnieni od komunikacji).
  • Podróżowanie w liczbę osób podzielną przez 5, aby auto zawsze było pełne i koszta wynajmu auta, za paliwo maksymalnie zredukowane.
  • Im wcześniej wynajmiecie auto tym mniej zapłacić. Zwykle przed samym wyjazdem ceny aut są nawet 2x wyższe.
  • Hotel z aneksem kuchennym – nie ma co się oszukiwać, ceny w Positano i Sorrento są zwykle 2x droższe niż w miejscowościach obok :)
  • Słynna plaża w Positano – Spiaggia Grande, jest darmowa o ile nie potrzebujesz leżaków. Dostępny jest tam również prysznic, płatny nawet jak masz wykupiony leżak (0,5 euro woda zimna, 1,5 e woda ciepła)
  • W Positano jest taka zasada, że im restauracja jest wyżej położona tym większe jest prawdopodobieństwo, że ceny będą w niej niższe.
  • Ceny w restauracjach w Sorrento ustawione są pod turystów. Od właściciela naszego apartamentu wiem, że lokalsi jeżdżą do restauracji w Sant’Agata sui Due Golfi.

Kosztorys na 1 os przy podróżowaniu w 4 osoby:

Więcej wideo relacji z całego wyjazdu znajdziecie na moim Instagramie @kaifornia [LINK]

Buziaki!