Hej,

W ankiecie na instagramie odpowiedzieliście, że chcecie abym zrobiła na blogu post informacyjny o karcie płatniczej Revolut. Czemu ja tak o tej karcie wspominam? Bo to świetny sposób na zaoszczędzenie (nie małych) pieniędzy w trakcie podróży, przy zagranicznych zakupach przez internet lub jako wygodne konto bankowe.

post NIE jest sponsorowany

Revolut jest aplikacją, która jest alternatywą dla bankowości cyfrowej. Główne cele Revoluta, to obniżenie opłaty przy płatnościach międzynarodowych, uproszczenie zasad i zlikwidowanie haczyków przy płatnościach międzynarodowych. Dostawa karty jest darmowa.

Zamów bezpłatnie swoją kartę Revolut!

Aktualnie mamy do wyboru 3 rodzaje kont osobistych, których różnice najlepiej ilustruje poniższa grafika:

Korzystanie z karty Revolut jest bezpłatne, dopóki nie zdecydujemy się na podwyższenie planu lub przekroczymy limity. Jeśli podróżujesz w grupie możesz zachęcić do założenia darmowego konta swoich znajomych dzięki temu wasz wspólny limit wzrośnie. Informacje dotyczące wykorzystania limitów znajdziesz w aplikacji w zakładce Pulpit -> Ustawienia (ikona zębatki) -> Plan cenowy. 

Obecnie Revolut obsługuje płatności kartą i wypłaty z bankomatów w ponad 150 walutach, gdzie akceptowane są karty Mastercard i Visa (stan na wrzesień 2019 r.).

Zasilenie konta i przelewy bankowe

Konto w Revolut możemy bezpłatnie zasilić kartą oraz przelewem. Minimalna kwota to 20 PLN. Czas zaksięgowania to zazwyczaj 1-2 dni robocze. W dowolnej chwili możesz bezpłatnie wypłacić środki zgromadzone na Revolut poprzez standardowy przelew. Czas to również 1-2 dni robocze.

Opłaty

Przy płaceniu za granicą kartą Revoluta w opcji Standard (dostępne jest też płatne konta Premium i Metal z innymi kosztami i dodatkowymi funkcjami) aplikacja zastosuje międzynarodowy kurs wymiany, czyli dynamiczny kurs wymiany walut między bankami — to kurs obowiązujący w czasie rzeczywistym dostarczany do Revoluta m.in. przez Currencycloud i Morningstar.

Jeśli miesięcznie nie przekroczysz kwoty 20 tysięcy PLN, Revolut nie pobierze żadnej prowizji za przewalutowanie przy wymianie walut w dni powszednie (z wyjątkiem hrywny ukraińskiej UHA i bahta tajlandzkiego THB, w ich przypadku obowiązuje 1% marży). Po przekroczeniu 20 tysięcy PLN naliczana jest opłata 0,5% od kwoty transakcji.

W weekend w aplikacji obowiązuje stały kurs, który ma chronić przed wahaniami i jest pobierana opłata 0,5% w przypadku wszystkich głównych walut (tj. USD, GBP, EUR, AUD, CAD, NZD, CHF, JPY, SEK, HKD, NOK, SGD, DKK, PLN i CZK) oraz +1% w przypadku wszystkich innych walut, w tym THB i UAH (oznacza to, że w weekend w przypadku walut THB i UAH stosuje się 2% marży).

PODSUMOWUJĄC: Należy unikać wymiany walut w weekendy (oraz transakcji płatności kartą w sytuacji, gdy nie mamy danej waluty na subkoncie w Revolut). Jeśli planujemy dokonywać płatności kartą w weekend w walucie wspieranej przez Revolut, lepiej wymienić pieniądze “na zaś” w piątek i przechowywać je na subkoncie. Unikniemy prowizji.
Jeśli chodzi o waluty “niewspierane”, to niestety musimy pogodzić się z 1% prowizją przy płatnościach w weekendy lub wypłacać środki z bankomatu w piątek i korzystać w weekendy tylko z gotówki. 

Wypłaty z bankomatów

W planie Standardowym mażemy wypłacić maksymalnie 800 PLN (200 EUR, 200 USD lub równowartość w lokalnej walucie) miesięcznie, dla wyższych planów jest to odpowiednio 1600 PLN oraz 2400 PLN. Po przekroczeniu limitu, naliczana jest prowizja w wysokości 2% wypłacanej sumy. Opłaty mogą pobierać operatorzy bankomatów. Przed wypłaceniem sprawdź czy taka opłata jest, a jeśli tak, to ile wynosi. Często taki komunikat pojawia się na ekranie bankomatu. Zawsze wybieraj opcję obciążenia w walucie lokalnej kraju, w którym jesteś („without conversion”, czyli bez przeliczenia)! Unukaj bankomatów Euronet. W innym wypadku może być zastosowany kurs operatora, a nie międzybankowy. W przypadku chęci skorzystania z bankomatu w Polsce, wybieramy w bankomacie opcję wypłaty w złotówkach. Jesteśmy w Niemczech? Wybieramy euro itp. W ciągu 24 godzin możemy maksymalnie wypłacić do 3000 GBP lub równoważnej kwoty w innej walucie.

Płatności

W czasie płatności nie musimy mieć danej waluty wymienionej na subkoncie. Aplikacja sama przeliczy transakcje po kursie międzybankowym, a środki pobrane zostaną z subkonta o najwyższej wartości. Musimy jednak pamiętać o ewentualnych weekendowych prowizjach za przewalutowanie o których wspominałam powyżej.

Na tę chwilę nie obsługiwane są następujące waluty: ZWD, CKD, KID, PND, TVD, AMD, FOK, ERN, BTN, EHP, CUC, SHP, GGP, JEP, IMP, SDG, SYP, IRR, PRB, SOS, KPW. (stan na 13.09.2019 r.).

Do dyspozycji mamy także karty wirtualne. Możemy zapłacić wygenerowaną kartą, a następnie ją usunąć. W planie Premium i Metal, otrzymujemy wirtualną kartę, która zmienia swoje dane po każdej transakcji (max. 5 transakcji dziennie).

W aplikacji możesz podzielić płatność za loty, noclegi, posiłek w knajpie na swoich znajomych, czy rodzinę. Wystarczy, że klikniesz w transakcję, a tam czeka na Ciebie opcja „Podziel rachunek”. Jeśli twoi „dłużnicy” również używają Revolut, środki natychmiast spłyną na twoje konto. Jeśli potrzebujesz zwrotu od osób, które nie korzystają jeszcze z aplikacji, to nie jesteś na straconej pozycji. Możesz wygenerować link do płatności oraz przesłać go. Druga strona musi tylko podać dane karty, tak jakby robiła zakupy przez internet i środki są na twoim koncie.

Bezpieczeństwo

Revolut oferuje zestaw funkcji pozwalających ograniczyć ryzyko utraty pieniędzy w wyniku np. zgubienia karty, czy kradzieży. Zaliczamy do nich:

  • Wyłączenie i włączanie funkcjonalności – aplikacja pozwala na wyłączenie opcji płatności zbliżeniowych za pomocą paska magnetycznego, płatności online i wypłat z bankomatu.
  • Blokadę karty – przy utracie karty, użytkownik może ją łatwo zablokować w aplikacji i otrzymać nową.
  • Geolokalizację – jeśli karta będzie używana w innym miejscu niż jej właściciel, zostanie automatycznie zablokowana.

Dostęp do transakcji giełdowych

Jako klient z planem Standard masz możliwość wykonania do 3 transakcji na miesiąc bez żadnej prowizji. Za każdą dodatkową transakcję będzie naliczana opłata w wysokości 4 PLN. Ponadto Revolut będzie naliczać roczne opłaty za powiernictwo w wysokości 0,01% wartości aktywów w Twoim portfolio. Jeśli chcesz zwiększyć limit transakcji bez prowizji na miesiąc z 3 do 8, rozważ zamianę planu na wersję Premium. Wybierz plan Metal, a będziesz mieć dostęp do nieograniczonej liczby bezpłatnych transakcji giełdowych na miesiąc.

Macie już swoją kartę Revolut?