Hejo!

Tak wiem na blogu nastała cisza. Powoli wracam do pisania i regularnego dodawania postów. Trochę czasu zajęło mi pogodzenia się z obecną sytuacją.

Do tej pory moje życie nadawało w trybie samolotowym – każdą wolną chwilę przeznaczałam na planowanie nowych podróży. Dziś nie planuje, nie myślę o tym co będzie. Nie chce mi się nawet lamentować, że Islandia, Szwajcaria przepadły i zostały przełożone na kiedyś tam.

Swoją uwagę przeniosłam na urządzanie balkonu i pielęgnację naszej gromadki roślinek (mamy ich już ponad 60!). Niedługo opowiem Wam o nich coś więcej :)

Dziś zabieramy Was z Michałem na spacer po Zespole Przyrodniczo-Krajobrazowym Porzecze (Woj. Zachodniopomorskie) znajdującym się w północno-zachodniej części Parku Krajobrazowego „Ujście Warty”.

Pomarańczowym kolorem zaznaczyłam na mapie całą trasa (bez obaw na szlaku są też drogowskazy).

Po drodze znajdziecie wiele tablic informacyjnych z ciekawostkami nt. zwierząt jakie można tam spotkać.

Pokonanie szlaku zajęło nam około 40 minut.

Teraz aż mi głupio, że mając praktycznie pod nosem tak piękny teren dopiero niedawno dowiedziałam się o jego istnieniu. Czas to nadrobić i stworzyć tutaj cykl poświęcony najmłodszemu spośród 23 polskich parków narodowych.

Park Narodowy „Ujście Warty” to jeden z najcenniejszych pod względem ornitologicznym obszarów w kraju. Unikalne tereny podmokłe, rozległe łąki i pastwiska stanowią jedną z najważniejszych w Polsce ostoi ptaków wodnych i błotnych.

Ciekawostki:

  • Wybierając tą trasę możemy podziwiać najwyższe w dolinie Odry wydmy śródlądowe, które zostały objęte ochroną. Wydmy wyłaniają się z dna zalewowej części doliny Odry, przez co stanowią atrakcyjny element krajobrazu. Najwyższa z nich (Monte Cassino) wznosi się na wysokość 26 m n.p.m., czyli prawie 20 m nad otaczające tereny zalewowe.
  • Zimą – stada ptaków wodnych przyciągają drapieżniki głównie bieliki , można tu wtedy obserwować nawet kilkanaście bielików siedzących na jednym drzewie.
  •  Rosną tam masowo porosty, czyli najlepszy naturalny wskaźnik jakości powietrza.
  • Dla zwiedzających została specjalnie wybudowana drewniana wieża widokowa.

Zachęciłam Was na spacer? :-)

Zdjęcia wykonane obiektywem 35 mm