Hej!

W swoich SM już wielokrotnie poruszałam kwestię świadomego podróżowania. 

Jeśli podróżujesz = musisz mieć wykupioną polisę na ten konkretny wyjazd i każdy inny, bez znaczenia czy jedziesz na jeden dzień, czy na miesiąc, blisko, czy daleko. 

Proszę zapisz sobie, to w głowie na zawsze i pamiętaj. 

Ale dziś nie o polisach, a o czymś równie ważnym!

Tym razem zachęcam Was do rejestracji każdej podróży w serwisie Odyseusz.  

Dlaczego?

W przypadku wystąpienia sytuacji nadzwyczajnych za granicą, MSZ będzie mógł podjąć z Wami kontakt, udzielić niezbędnych informacji oraz pomocy poprzez właściwą placówkę dyplomatyczno-konsularną.
System „Odyseusz” umożliwi również otrzymywanie powiadomień o zagrożeniach w kraju podróży oraz innych informacji konsularnych.

Jak się zarejestrować?

Zgłoszenie swojego pobytu jest dobrowolne, jednak apelujemy o korzystanie z tej możliwości.

Można tego dokonać na dwa sposoby: proste zgłoszenie podróży lub założenie profilu w systemie.

Praktyczne porady:

  • Jeśli sporadycznie wyjeżdżasz za granicę, polecamy proste zgłoszenie bez zakładania profilu. Zgłoszenie takie będzie archiwizowane w ciągu 14 dni od zakończenia podróży.
  • Jeśli często podróżujesz lub przebywasz za granicą dłużej niż 6 miesięcy, polecamy założenie własnego konta, które umożliwi modyfikację danych kontaktowych i szybsze zgłaszanie kolejnych podróży.
  • W przypadku braku aktywności na koncie przez ponad rok, będziemy Cię prosić o aktualizację danych osobowych i kontaktowych. Jeśli zignorujesz tę prośbę, konto zostanie automatycznie usunięte.

Poinformuj o tym swoich znajomych, rodzinę, wszystkich, którzy rzadziej lub częściej wyjeżdżają poza granice Polski. 

Kaja.