Hej Wszystkim!

W dzisiejszym poście opiszę, gdzie warto pojechać, co zobaczyć i zjeść na Sardynii jeśli mamy na to tylko 4 dni i dużo chęci do zwiedzania!

Sardynia, przez Włochów nazywana Sardegna, a przez Sardyńczyków Sardigna, to skalista wyspa, druga pod względem wielkości na Morzu Śródziemnym (po Sycylii).  Nazwyana jest „europejskimi Seszelami” i właśnie ten opis sprawił, że trafiła na moją podróżniczą listę już kilka lat temu. Seszele odwiedziłam w maju, warto więc było to zweryfikować na bieżąco, gdy seszelskie wspomnienia są wciąż żywe w mojej pamięci :) I szczerze? Tak niebieskiej wody jak na plaży Cala Goloritzé i Cala Dei Gabbiani nie znajdziecie nigdzie na Seszelach, ten kolor był tak niemożliwy jakbym miała na oczach okulary z filtrem lightroom’a mocno podkręcającym barwę niebieską.

DZIEŃ 1

Do Alghero (lotnisko jest małe i dobrze zorganizowane) przylecieliśmy z samego rana, po odebraniu auta przejechaliśmy na północno-wschodnią cześć wyspy. To właśnie tam jest najwięcej, najpiękniejszych plaż.

Droga na wschód jest bardzo malownicza. Przeważającą część wyspy zajmują góry i płaskowyże. Roślinność to głównie makia, wiecznie zielone zarośla, nie brakuje tu również kaktusów, oleandrów i palm. 

Jeśli podróżujecie autem polecam od razu kupić parasol plażowy. Z Polski warto zabrać ze sobą torbę termiczną, koc, krem z filtrem, buty do pływania (przydały się tylko na plaży Cala Goloritzé i Cala Dei Gabbiani) oraz maskę z rurką do pływania. 

Po krótkiej wizycie na plażach Cala Suaraccia (przyjemna, nie tak tłoczna jak następna, choć są lepsze) i Cala Brandinchi (nie polecam, bardzo zatłoczona) przepłynęliśmy promem na archipelag La Maddalena. Promy z miasta Palau odpływają co kilkanaście minut. Rejs trwa ok. 15 min. Ceny biletów różnią się w zależności od firmy. Najtaniej zapłaciliśmy za rejs firmą Delcomar ale mam tylko porównanie z firmą Maddalena Lines. Zauważyłam, że sporo osób wsiadało również do promu z namalowaną kaczką :D. Bilet można kupić przed jak i po rejsie. Jeśli wjedziemy na prom bez biletu musimy oddać swój dowód, który odzyskamy po wykupieniu biletu w biurze, które jest obok zjazdu z promu. 

Noclegi każdego dnia rezerwowaliśmy przez Booking.com na bieżąco (bo nie wiadomo było gdzie nas droga poniesie). Rezerwacji dokonywaliśmy po godz. 17.00, ceny noclegów w większości miejsc, które się nie sprzedały na bieżący dzień spadają i to naprawdę sporo. Poniżej przedstawiam ile udało się zaoszczędzić dzięki tej metodzie (są to koszty na 1 osobę, przy rezerwacji pokoi dwuosobowych):

1 noc – Hotel Villa Marina – 120 zł zamiast 300 zł 

2 noc – Excelsior – 150 zł zamiast 400 zł 

3 noc – Hotel L’Ulivo – 60 zł zamiast 250 zł

4 noc – Hotel Soleado – 60 zł zamiast 225 zł

Wieczorem przyszedł czas na włoskie jedzenie i zwiedzanie miasta! I tu uwaga, Włosi otwierają restauracje dopiero po godz. 17-18, a raz zdarzyło nam się nawet, że otwarcie było o 19.00. Nie ma więc opcji zjedzenia czegoś wcześniej. Pozostaje McDonald (których nie ma za wiele) lub sklepiki, czy supermarkety. Bardzo zachęcam do wybrania tej drugiej opcji, produkty lokalne są przepyszne!

DZIEŃ 2

Aby poczuć się jak prawdziwi Włosi dzień należy rozpocząć od filiżanki espresso, która pobudzi każdego (zaspanego :D) do działania.

Po wymeldowaniu z hotelu pojechaliśmy na plażę Baia Trinita. Plaża jest dość zatłoczona, jednak tuż obok znajduje się plaża Cala Maiore, która jest już puściutka. Obok plaż znajdują się dwie restauracje z toaletami co jest z pewnością na plus dla rodzin z dziećmi.

Kolejną plażą była Spiaggia del Relitto – przyjemna, długo płytka, z lazurową wodą.

DZIEŃ 3

Tego dnia udaliśmy się w kilkugodzinną podróż podróż do miasta Albatrax w którym finalnie zarezerwowaliśmy bezpośrednio w porcie łódkę na następny dzień. Wypożyczenie takiej łódki nie wymaga patentu. W efekcie zdcydowaliśmy się wynając u F LAMAR VACANZE – Noleggio Gommoni – Gite in Barca (tel.+39 329 790 9471). Pamitajcie że zainteresowanie łódkami na Sardynii jest ogromne często trzeba rezerwoać kilka dni przed tak jest w przypadku rezerwacji w mieście La Maddalena. Kupiliśmy również prowiant i sporo wody na ten dzień w supermarkecie.

DZIEŃ 4

Z samego rana udaliśmy się do portu i przeszliśmy szybkie szkolenie z obsługi łodzi. Poszukiwanie najpiękniejszej plaży w Europie przypłaciliśmy chorobą morską ale było warto! Woda była tak niemożliwe niebieska (przez białe kamienie, które były na dnie), że mdłości udało nam się przezwyciężyć i po dłuższej chwili odpoczynku zaczęliśmy odkrywać ten magiczny zakątek. (Podróż łodzią z portu Albatrax na plażę Cala Goloritzé trwa godzinę i 10 minut) Następnego dnia z samego rana mieliśmy już lot powrotny do Berlina.

JEDZENIE NA LA MADDALENA

Restauracje w La Maddalena – Sergent Papper’s

Lodziarnia w La Maddalena – La Finestrella (sprzedaje tam przemiła, zawsze uśmiechnięta starsza Pani)

Bary w La Maddalena – I Vitelloni (drinki mistrzostwo, aromatyczne, nieoszukane, przepyszne!) oraz Charlie Bar

Przykładowe ceny

Pizza – 8-12 euro

Mule – 14 euro

Piwo w restauracji – 5 euro

Drink – 5-10 euro

Podstawowe zwroty po Włosku

– Tak

No – Nie

Grazie – Dziękuję

Prego – Proszę

Per favore – Proszę / Poproszę

Benvenuto – Witam

Aiuto! – Pomocy!

Buon appetito! – Smacznego!

Ciao – Cześć / Hej / Pa

Buongiorno – Dzień dobry

Buonasera – Dobry wieczór

Buonanotte – Dobranoc

Arrivederci – Do widzenia / Do zobaczenia

Addio – Żegnaj / Do widzenia

Buona giornata – Miłego dnia

Quanto costa? – Ile to kosztuje?

Il conto, per favore – Poproszę o rachunek

Posso pagare con la carta? – Czy mogę zapłacić kartą?

Posso pagare in contanti? – Czy mogę zapłacić gotówką?

Dov’è il bagno? – Gdzie jest toaleta?

Vorrei un caffè – Poproszę kawę

Non parlo italiano – Nie mówię po włosku

Parla inglese? – Czy Pan / Pani mówi po angielsku?

0 – playzero

1 – playuno

2 – playdue

3 – playtre

4 – playquattro

5 – playcinque

6 – playsei

7 – playsette

8 – playotto

9 – playnove

10 – playdieci

PIOSENKA WYJAZDU

Tym razem zostaje nią Takagi & Ketra, OMI, Giusy Ferreri – JAMBO [LINK] !

KOSZTORYS NA OSOBĘ:

Ubezpieczenie w PZU Wojażer – 22 zł

Bilet lotniczy z 1 bagażem podręcznym – 347 zł

Parking przy lotnisku Tegel w Berlinie wraz z transferem na lotnisko – Mc Parking – 306 zł : 2 = 153 zł

Auto wynajęte przez RentalCars z wypożyczalni Sicily By Car na 4 dni wraz z ubezpieczeniem kupionym na miejscu w wypożyczalni (nie przez RentalCars) – 824 zł (+depozyt 860 zł) : 2 = 412 zł 

Paliwo (przejechaliśmy 800 km, na stacjach są dwie ceny paliwa ta niższa jest jeśli zatankujemy sami, wyższa o ok. 90 groszy więcej na litrze jest jeśli zatankuje nam obsługa ze stacji. Jeśli stacja paliw jest zamknięta, maszyna nie wydaje reszty, należy zachować paragon i wrócić na tę samą stację i odebrać resztę) – 280 zł : 2 = 140 zł 

Prom na La Maddalena 120 zł/2 os.+auto : 2 = 60 zł

Prom z La Maddalena 86 zł/ 2 os.+auto : 2 = 43 zł 

Łódka średniej wielkości  o mocy 40 koni na cały dzień z paliwem, którą może wypożyczyć każdy bez patentu – 950 zł : 2 = 475 zł 

Noclegi – 380 zł 

KOSZT NA OSOBĘ 2032 zł (bez jedzenia) 

 

PODSUMOWANIE

Sardynia zaskoczyła nas bardzo! Lecąc tam chyba nie mieliśmy świadomości, że udajemy się w tak egzotyczny jak na Europę zakątek. Plaża Cala Goloritze i sąsiednia praktycznie pusta plaża Cala Dei Gabbiani zupełnie niczym nie odbiegają od tych na Seszelach. Określenie Sardynii jako „Seszeli Europy” uważam za bardzo trafne. Każdemu kto ma do wygospodarowania choćby 4 dni polecam odwiedzić to miejsce. Jako bezapelacyjnych faworytów uważam w.w. dwie plaże i archipelag La Maddalena, moim zdaniem w zupełności można skupić się jedynie na tych dwóch miejscach. Jeszcze jednym odkryciem tych wakacji jest piosenka Takagi & Ketra, OMI, Giusy Ferreri – JAMB, koniecznie sobie sprawdźcie!

Na moim instagramie znajdziecie więcej zdjęć oraz filmy z Sardynii -> @kaifornia 
Ciekawe gdzie życie poniesie nas następnym razem… :-)

Buziaki!

Kaja