Cześć, tu Michał!

Fotografia w podróży pozwala zatrzymać wspomnienia. W dzisiejszym poście pragnę podzielić się z Tobą moim doświadczeniem z tej dziedziny. Od lat uczę się na swoich błędach. Mam nadzieję, że nabyte doświadczenie pomoże Ci uniknąć moich błędów z przeszłości :)

Pamiętaj aby robić dobre zdjęcia nie musisz mieć sprzętu fotograficznego wartego fortunę, sprzęt może pomóc ale nie zrobi zdjęcia za Ciebie!

1.Wstawaj wcześniej

Jeżeli chcesz wykonać dobre zdjęcie krajobrazu, wstawaj przed wschodem słońca i wracaj po zachodzie. "Złota godzina" w fotografii jest 30-45 min. po wschodzie i tyle samo przed zachodem słońca - światło jest ciepłe i najładniejsze. To właśnie wtedy wychodzą najładniejsze zdjęcia cienie są łagodne i ładnie otaczają sylwetkę.

5:50

o 6:30 sytuacja wygląda mniej więcej tak

2. Wyczyść obiektyw

W telefonie przed każdym zdjęciem wyczyść szkiełko. Ten zabieg polepszy jakość twojego zdjęcia co najmniej o połowę. Do czyszczenia matrycy i obiektywu osobiście używam gruszki za 5 zł z której jestem bardzo zadowolony.

3. Check lista

Zrób listę najciekawszych miejsc które chcesz odwiedzić. Koniecznie wyszukaj najlepsze punkty widokowe. Ustal optymalną trasę zwiedzania. Używamy do tego Google Map, zapisujemy gotowe trasy również offline, ciekawe miejsca zaznaczamy pinezkami.

4. Perspektywa

Osobiście uwielbiam zachowywać w zdjęciach symetrię tak aby wszystko wydawało się proste i równe. Wybierz odpowiedni moment tak by uchwycić budynek centralnie lub zatrzymaj się na środku drogi... no bo czego się nie zrobi dla dobrego zdjęcia! W telefonie zawsze używaj siatki.

5. Baw się światłem

Postaraj się uchwycić słońce tak aby dało piękne flary* świetlne.

*Flara (lens flare) – barwny efekt (najczęściej w postaci pastelowych okręgów), pojawiający się na zdjęciu, na skutek silnego działania światła na soczewki. Flara może pojawić się, gdy fotografujesz pod słońce. W fotografii artystycznej jest to bardzo pożądany i modny efekt.

6. Noc, światła, deszcz

Światło odbija się wtedy praktycznie wszędzie dając hipnotyzujący efekt. To idealny moment by wsiąść aparat do ręki i pobiec na zdjęcia. Mój ulubiony.

7. Aparat miej zawsze pod ręką

Na wyjeździe nie rozstaję się z aparatem na krok, praktycznie zawsze mam go na szyi, każda chwila jest niepowtarzalna. Cały pozostały sprzęt mam na plecach. Swoją drogą sprzęt foto i wideo który noszę na sobie wszędzie waży ok. 10 kg i cały czas się powiększa. Naprawdę niewiem jak będę wyglądał w podróży za kilka lat.

8. Jaki tryb?

Nie mam ulubionego. Głównie używam S i M, a nawet czasem Auto (na zadanych parametrach).  Wszystko zależy od miejsca i światła.
Staraj się robić zdjęcia w formacie RAW - dają one znacznie więcej możliwości w post produkcji.

9. Pierwszy plan

Zadbaj o to by pierwszy plan Twojego zdjęcia był ciekawy. Musi przykuć uwagę odbiorcy.

10. Filtry i efekty

Program taki jak Lightroom, to potężne narzędzie nawet w rękach amatora, a co lepsze jest on dostępny na smartfony za darmo! Pomoże Ci wyprostować zdjęcie, poprawić kolory, wyciągnąć cienie, zniwelować przepalenia i to co najcenniejsze nałożyć filtry, które jak za dotknięciem magicznej różdżki zdziałają cuda. Filtry można pobrać darmowe, kupić, a także stworzyć swoje autorskie. Ja uwielbiam tę ostatnią opcję. Kiedyś używałem jeszcze VSCO.

Przed wylotem w podróż wszystkich gorąco zachęcam do rejestracji na stronie https://odyseusz.msz.gov.pl/ W przypadku wystąpienia sytuacji nadzwyczajnych za granicą, MSZ będzie mógł podjąć z Państwem kontakt, udzielić niezbędnych informacji oraz pomocy poprzez właściwą placówkę dyplomatyczno-konsularną. System "Odyseusz" umożliwi również otrzymywanie powiadomień o zagrożeniach w kraju podróży oraz innych informacji konsularnych.

Macie jakiś swoje tipy na zrobienie idealnych zdjęć w podróży?

Michał.

Mam dla Was kod rabatowy 50 zł na rezerwację w Booking.com, wystarczy zarejestrować się na stronie, kliknąć w poniższy link i zarezerwować pobyt w jednym z 856 000 hoteli na całym świecie

Kod rabatowy Booking.com

Mam dla Was kod rabatowy na Airbnb.com. Za zarejstrowanie się otrzymasz środki na podróże w kwocie 23 $

Kod rabatowy Airbnb