5 przydatnych wskazówek fotografowania w podróży, które pomogą ulepszyć twoje zdjęcia.
Niektórzy podczas podróży zbierają pamiątki, ja wolę kolekcjonować piękne zdjęcia aparatem. Fotografia podróżnicza jest jak wehikuł czasu, zatrzymujący wspomnienia z podróży, na którą można spojrzeć wstecz i cieszyć się nią przez lata. Ponadto może pomóc innym znaleźć nowe inspiracje.
Każde miejsce podróży ma swój wyjątkowy klimat, kulturę, historię, ludzi, uczucia, krajobrazy i historie.
Staram się uchwycić dane miejsce tak aby odbiorca mógł się na chwilę przenieść w to miejsce. Nigdy nie byłem na kursie fotografii, uczyłem się sam z darmowych tutoriali, video blogów, postów, na podstawie prób i błędów. Zajęło, to mnóstwo czasu. Wygląda na to, że trzeba tylko chcieć!
Poniżej znajdziesz moje ulubione wskazówki dotyczące fotografii podróżniczej dla początkujących, które pomogą Ci ulepszyć zdjęcia podczas następnych wakacji!
1. Zawsze miej przy sobie Aparat
Aby uchwycić ciekawy kadr w podróży, należy wykonać dwa podstawowe kroki:
- Nauczyć się obsługi aparatu.
- Mieć go zawsze przy sobie.
Dobra wiadomość jest taka, że nie potrzebujesz najnowszego aparatu, aby uchwycić majestatyczne krajobrazy lub panoramy miast. Możesz osiągnąć imponujące rezultaty za pomocą zwykłej lustrzanki lub smartfona (w tym przypadku pamiętaj by obiektyw był zawsze czysty przed robieniem zdjęć, mała smuga znacznie pogarsza jakość zdjęcia).
Poznanie zależności między czułością ISO, czasem otwarcia migawki i przysłoną może zająć trochę czasu ale będzie, to warte wysiłku.
Inspiracje znajdziesz tam gdzie najmniej się ich spodziewasz, spraw aby zdjęcia były priorytetem i przygotuj się do fotografowania w dowolnym momencie. Odpoczniesz po powrocie do domu. Zdjęcia nie zrobią się same :)
2. Zrób research zanim wyjdziesz na zdjęcia
Dobrze zapoznaj się z lokalizacją do której zmierzasz. Pozwoli Ci to zaoszczędzić mnóstwo czasu – nie zostawiaj znalezienia najlepszych miejsc na sam koniec, bo w podróży czas płynie inaczej i często może go zabraknąć.
Dzięki Google mymaps możesz zaplanować całą podróż. Znalezienie najlepszych miejsc fotograficznych w mieście może być tak proste, jak przewijanie Instagrama lub Flickr, filtrowanie za pomocą hashtagów lub geotagów.
Istnieją grupy na Facebooku poświęcone konkretnym regionom świata lub tematom fotograficznym.
Częstą praktyką wśród niezależnych fotografów jest korzystanie z witryn z fotografiami stockowymi, takich jak Shutterstock czy Alamy. Zdjęcia stockowe zazwyczaj zawierają szczegółowe opisy lokalizacji, a ponadto mogą pokazać, jak wyróżnić zdjęcie.
3. Wstań wcześnie
Jest jedna zasada, która nigdy się nie starzeje: wstawaj wcześnie i zostawaj do późna.
Jedynym składnikiem, który naprawdę zmieni Twoje obrazy, jest światło, a najlepsze światło jest o wczesnych godzinach porannych, oraz tuż przed zachodem słońca podczas złotej godziny.
Osobiście korzystam z genialnej aplikacji PhotoPills ( jest płatna ale warta swojej ceny !) Dzięki niej wiem w którym miejscu wzejdzie słońce i gdzie zajdzie. O której wyjść na zdjęcia itd.
Miękkie światło rzucane przez niskie słońce minimalizuje kontrast i nada obrazom ciepły blask.
Kolejną zaletą wczesnego fotografowania jest uniknięcie tłumów. Jest to ważne, jeśli odwiedzasz znane miejsca turystyczne.
Robienie zdjęć późno jest tak samo ważne, jak wczesne wstawanie. Możliwość uchwycenia zachodu słońca lub nocnego krajobrazu może być równie satysfakcjonująca. Noś statyw, aby uchwycić długie ekspozycje i smugi światła.
4. Obierz kierunek
Większość fotografów specjalizuje się w niszy; skupienie się na określonym temacie lub typie fotografii pomoże Ci znaleźć swój styl.
Dzięki temu będziesz bardziej selektywny przy wyborze sprzętu, który kupujesz. Po co podróżować z plecakiem pełnym szkieł, jeśli potrzebujesz tylko soczewek odpowiednich dla Twojej niszy, takiej jak krajobrazy, architektura , ludzie czy zwierzęta.
To z kolei zapewni lepsze fotografie i pomoże Ci zbudować portfolio w dobrze zdefiniowanej dziedzinie.
5. Obróbka zdjęć
Edycję należy traktować jako część procesu tworzenia obrazu. Przetwarzanie odbywa się już w aparacie, gdy światło jest zamieniane na piksele, ale dostosowanie kolorów i ekspozycji w post produkcji ma zasadnicze znaczenie dla ulepszenia fotografii podróżniczej.
Aby opanować Lightroom potrzeba czasu, ale by zmienić zdjęcie tak by wyglądało wyjątkowo wystarczy kilka minut.
Jeśli korzystasz presetów Lightroom , edycję tę można wykonać jednym lub dwoma kliknięciami.
Osobiście używam kilku suwaków:
- Zaczynam od ekspozycji, lubię jasne zdjęcia więc zawsze staram się doświetlić zdjęcie
- Aby zdjęcie było ciepłe przesuń suwak temperatury kolorów
- Wyostrzam zdjęcie
- Nakładam gradient ( na zdjęciu wyżej było to ciepły kolor tak aby wzmocnić efekt słońca)
- Color Grading nadaje zdjęciu unikalny wygląd
Unikaj zbytniego wysiłku podczas edycji, ponieważ przesada może obniżyć jakość obrazu. Postaraj się jak najbardziej zbliżyć do rzeczywistości, jaką pamiętasz, i unikaj padania ofiarą trendów, używając tych samych palet kolorów, które widzisz wszędzie.
Zazwyczaj wybór i obróbka zdjęć z podróży zajmuje mi nie więcej niż godzinę. A weekendowy wypad to około 60-80 Gb materiału.
Przykład zdjęcia przed i po obróbce
Powodzenia
Michał