Cześć!
Dla wielu ludzi zakup biletu lotniczego kojarzy się ze sporym wydatkiem. W dzisiejszym wpisie zaprzeczę tej tezie. Dla mnie odkrycie tanich biletów lotniczych było ogromnym przełomem – zrozumiałam, że cały świat stoi przede mną otworem. Dziś mam za sobą wiele bliższych i dalszych lotów, które jeszcze kilka lat temu były w sferze moich marzeń. Co mi pomogło? Już tłumaczę :)
Jak to jest z tymi tanimi lotami..
Jeśli chodzi o takie kierunki jak Europa, Afryka (Egipt, Marok0) i Azja (Izrael, Jordania, Zjednoczone Emiraty Arabskie, Turcja) sporo zaoszczędzimy jeśli w podróż wybierzemy się liniami Ryanair i Wizzair. Obie linie lotnicze mają mocno rozwiniętą siatkę lotów na tych destynacjach. Ja szukając lotów nie sprawdzam cen dostępnych jedynie na najbliższym mi lotnisku. W zależności od tego jaki kierunek obierzemy musimy zorientować się, które lotnisko w Polsce (ja biorę jeszcze pod uwagę Berlin do którego mam 1,5 h drogi samochodem) zwykle oferuje najtańsze bilety na tej trasie np. ze Szczecina bardzo często do Londynu można polecieć za 78zł w dwie strony, co już nie jest takie proste do osiągnięcia np. z Poznania.
Pakiety Członkowskie
Dodatkowo linia Wizzair ma w swojej ofercie świetny pakiet członkowski Wizz Discoutn Club, którego koszt na rok dla dwóch osób to 29,99 euro lub dla sześciu osób 59,99zł. W zamian otrzymujemy zestaw kilku benefitów w których skład wchodzi zniżka min. 10 euro na bilety lotnicze, min. 5 euro zniżki na bagaż podręczny wykupiony online, oferty premium tylko dla członków klubu. Takie pakiety często dostępne są także w ofertach innych linii lotniczych. Ja należę jeszcze m.in do klubu linii Jetstar i Frontier. Członkostwo zwykle wykupuje się na rok i często jeśli go nie anulujemy jest automatycznie przedłużane, więc warto pilnować terminów by potem nie zostać niepotrzebnie obciążonym :)
Wyszukiwarki tanich lotów
Szukając tanich lotów należny stale:
-monitorować bezpośrednie strony linii lotniczych wyszukując konkretny lot i sprawdzając jak kształtują się jego ceny na przestrzeni roku, miesiąca i konkretnych dni tygodnia
-korzystać z wyszukiwarek tanich lotów, takich jak Google Flights, eSky.pl, fly4free.pl, skyscanner.pl, momondo.pl, tanie-loty.com.pl, kayak.pl/flights, azuon.com/pl (kosztuje 12 euro rocznie), drungli.com, orbitz.com, tripsta.pl, skycheck.pl, flipo.pl, expedia.com, kiwi.com, azair.com, flyertalk.com, flightor.com. Wyszukiwarki mają fajną opcję zapisywania lotów które nas interesują i tym samym umożliwiają stałe monitorowanie cen. Cyklicznie wysyłają też do nas maile z informacjami o zmianach cen. Ja tą opcję wykorzystuje głownie w Google Flights :)
-przeglądać forum fly4free.pl/forum/ (warto ściągnąć aplikację na telefon i zarejestrować się, wtedy jeśli pojawia się nowe posty we wpisach które nas interesują dostaniemy powiadomienie)
-śledzić strony lotnisk, na które chcę dolecieć (przypuśćmy w Nowym Jorku) i sprawdzam, jakie linie lotnicze tam lądują, po czym sprawdzam strony wszystkich wymienionych przewoźników żeby zobaczyć, gdzie mogę złapać dogodną przesiadkę, a następnie wypisuje wszystkie połączenia oraz ceny i kombinuje ile wlezie, żeby wyszło jak najtaniej :)
Aplikacje na telefon
-wspomniane wyżej forum Fly4Free, ja mam pobraną na telefon aplikacje Tapatalk i na niej dodane forum F4F
-aplikacja Fly4Free+ (polecam wersję płatna, bez reklam i z możliwością otrzymywania powiadomień push płacimy raz ok. 10 zł i mamy na zawsze)
-aplikacja PushApp, pod którą mam podłączony Fly4Free+. Wpisuje w nieą destynacje, które mnie interesują i jak tylko pojawi się jakaś oferta dostaje powiadomienie
-polecam ściągnąć na telefon aplikacje linii lotniczych, koniecznie Ryanair i Wizzair i pozostałych z jakimi latamy. Bilety w atrakcyjnych cenach sprzedają się w mig, stały dostęp do aplikacji pozwala na dużo szybszy i sprawniejszy zakup biletu lotniczego. Ja do aplikacji mam podłączone swoje karty płatnicze co zwiększa moje szanse na pomyślny zakup (tanie bilety zwykle szybko się rozchodzą).
Dodatkowe opłaty
Kupując bilet lotniczy trzeba konieczie zainteresować się dodatkowymi opłatami obowiązującymi w danej linii lotniczej. Mam tu na myśli cenę za wybór miejsca, koszty bagażu itp. Może być sytuacja, że cena będzie super, a po doliczeniu pozostałych kosztów już tak różowo nie będzie.
Często zakup jednego biletu lotniczego wiąże się z godzinami spędzonymi na powyższych stronach czy aplikacjach. Dla mnie szukanie biletów to czysta przyjemność i nie mam z tym zupełnie żadnego problemu. W ciągu dnia dostaje kilkadziesiąt powiadomień o nowych okazjach, naprawdę jest w czym wybierać. Uwielbiam kupować nowe bilety lotnicze! To świetna inwestycja w marzenia.
Zamiany w polityce bagażowej Ryanair
Wymiary bagażu podręcznego: waga do 10 kg i maksymalne wymiary 55 cm na 40 cm na 20 cm drugi, mały bagaż: 1 mały bagaż o wymiarach maksymalnych 40 x 20 x 25 cm.
Od 1 listopada 2018 Ryanair wprowadza zmiany dotyczące bagażu podręcznego. Będą obowiązywać od listopada i/lub w przypadku rezerwacji, wykonanych po 1 września 2018. W skrócie: koniec z dużym darmowym bagażem na pokładzie. Poleci w luku, na dodatek trzeba za to zapłacić i stawić się na stanowisku odprawy bagażowej na lotnisku (a nie jak do tej pory, gdy z bagażem podręcznym od razu szliśmy do kontroli osobistej).
Jeśli z dużym bagażem, ale za to bez usługi „priority” zjawimy się przy bramce, zostaniemy obciążeni kwotą 25 funtów/euro.
Pasażerowie, którzy wykupili opcję pierwszeństwa wejścia na pokład (lub korzystają z taryfy Flexi, Flexi Plus lub Family Plus), mogą wnieść na pokład jeden mały oraz jeden duży bagaż podręczny, chyba że ze względów operacyjnych konieczne jest umieszczenie dużego bagażu podręcznego w luku.
Pasażerowie, którzy nie mają wykupionej opcji pierwszeństwa, mogą zabrać jako bagaż podręczny od 1 listopada tylko jedną, tę małą torbę, na pokład. Jeśli chcą mieć dwie, a drugą większą, muszą za to zapłacić 8 euro/funtów podczas rezerwacji. A i tak ta walizka (jej waga: max 10 kg) musi zostać odprawiona na lotnisku tak, jak bagaż rejestrowany, czyli na stanowisku odprawy bagażowej. Poleci w luku samolotu. Pierwszeństwo wejścia na pokład kosztuje 6 euro/funtów. Nadmiarowego bagażu podręcznego nie będzie można wnieść na pokład lub zostanie on przewieziony w luku bagażowym za opłatą 55 funtów/euro (plus obowiązująca stawka podatku VAT w przypadku lotów krajowych).
Zmiany w polityce bagażowej Wizzair
Każdy pasażer może wziąć ze sobą: jedną sztukę bagażu podręcznego, nie większą niż 55 na 40 na 23 cm, o wadze maks. 10 kg.
Od sierpnia 2018 są kolejne zmiany w przypadku bagażu podręcznego w liniach Wizz Air. Jeśli wykupisz usługę WIZZ Priority (lub masz do niej prawo na podstawie pakietu WIZZ Privilege Pass, WIZZ GO lub WIZZ Plus), Twój bagaż podręczny na pewno będzie przewieziony w kabinie i będziesz mieć prawo do wniesienia na pokład dodatkowej małej torby (torebki, torby na aparat lub laptopa), której wymiary nie przekraczają 40 x 30 x 18 cm i którą trzeba umieścić pod fotelem przed Tobą.
Tylko pasażerowie z wykupioną usługą Wizz Priority będą mogli zabrać na pokład swój bagaż podręczny. To się zmieniło od sierpnia 2018: W przypadku braku wykupionej usługi WIZZ Priority, przy bagażu podręcznym przekraczającym wymiary 40x30x18 cm musisz nadać go bezpłatnie przy stanowisku odprawy i odebrać przy taśmie bagażowej na lotnisku docelowym. Jeśli Twój bagaż podręczny jest mniejszy niż 40x30x18 cm, możesz zabrać go na pokład samolotu, ale musi on zostać umieszczony pod siedzeniem.
Przed wylotem w podróż wszystkich gorąco zachęcam do rejestracji na stronie https://odyseusz.msz.gov.pl/ W przypadku wystąpienia sytuacji nadzwyczajnych za granicą, MSZ będzie mógł podjąć z Państwem kontakt, udzielić niezbędnych informacji oraz pomocy poprzez właściwą placówkę dyplomatyczno-konsularną. System „Odyseusz” umożliwi również otrzymywanie powiadomień o zagrożeniach w kraju podróży oraz innych informacji konsularnych.
A Wy gdzie planujecie swoją następną podróż? Z jakich metod szukania tanich biletów korzystacie? Pochwalcie się swoimi „patentami” :)
Kaja.
Mam dla Was kod rabatowy na Airbnb.com. Za zarejstrowanie się otrzymasz środki na podróże w kwocie 23 $