Cześć!

Drobiny tworzyw sztucznych z których zrobione są plastikowe butelki, mogą przenikać do wody, którą pijemy. Okazuje się jednak, że jest ich aż dwa razy więcej niż w zwykłej kranówce. Mikrocząsteczki plastiku są obecne w 90 proc. butelkowanej wody.

Coraz głośniej mówi się o tym, że wszechobecne pozostałości plastiku przenikające do wielu produktów mogą mieć negatywny wpływ m.in. na dzieci, hamując proces mineralizacji szkliwa zębów, a także oddziaływać nawet na geny.

Szkodzą także kobietom, wpływając np. na ich układ hormonalny, co przyczynia się m.in. do problemów z tarczycą, endometriozy, mięśniaków macicy, a nawet nowotworów czy niepłodności.

Naukowcy odkryli, że szkodliwy związek BPA (Bisfenol A) zwiększa ryzyko zachorowania na serce. Codzienne picie wody z plastikowej butelki znacznie podnosi ciśnienie krwi. Może powodować zakrzepy w tętnicach, co prowadzi do udaru lub zawału.

Plastikowe butelki nie są eko, nawet te wielokrotnego użytku. Szybko się niszczą, przez co ciągle wymieniamy je na nowy produkt. Co najgorsze, nie ulegają rozkładowi. Można je recyklingować, lecz prawda jest taka, że mniej, niż 1% plastiku zostaje przetworzony więcej, niż jeden raz.

W moim przypadku ciężko było o regularność w piciu wody. Jako dorosła kobieta powinnam pić min. 2 litry wody dziennie.  Spore było moje zdziwienie, gdy po raz pierwszy spróbowałam przefiltrowanej wody, jej smak był lepszy niż tej z butelki.

Najlepszym przykładem na to, że filtry naprawdę działają jest fakt, że nie muszę już odkamieniać czajnika.  Zwykle robiłam to raz w tygodniu, teraz już nie ma takiej potrzeby. Przerażająca jest świadomość ile takiego osadu wypiłam w ciągu swojego życia!

Filtry redukują twardość wody oraz usuwają z wody kranowej metale ciężkie, chlor, detergenty, herbicydy i pestycydy przez co poprawia się smak wody. Filtr należy wymieniać co miesiąc lub po przefiltrowaniu ok. 150 litrów wody (w zależności od jej twardości).

W ofercie dostępne są cztery rodzaje filtrów:

Standard

Uniwersalny wkład filtrujący przeznaczony jest do polepszania jakości wody kranowej. Dzięki niemu staje się ona idealna do picia, parzenia i gotowania. Przefiltrowana woda jest alternatywą wody butelkowanej. Dodatkowo zapobiega gromadzeniu się osadu na elementach grzejnych czajnika, żelazka i ekspresu do kawy.

AGD+

Filtr zmiękczający wodę kranową został stworzony z myślą o osobach, które chcą polepszyć jakość wody kranowej i sprawić, że stanie się ona idealna do gotowania w czajniku i parzenia na jej bazie kawy oraz herbaty. Woda filtrowana sprawdzi się również w ekspresie do kawy, żelazku czy nawilżaczu powietrza. Filtr zapobiega wytrącaniu się kamiennego osadu poprzez redukowanie nadmiaru soli wapnia i magnezu, dzięki temu przedłużona zostaje żywotność sprzętu AGD. Woda nisko zmineralizowana zalecana jest w profilaktyce kamieni nerkowych.

Mg+

Filtr magnezowy został stworzony z myślą o osobach, które chcą polepszyć jakość wody kranowej i sprawić, że stanie się ona idealna do picia i gotowania.Przefiltrowana woda jest najlepszą alternatywą wody butelkowanej. Magnez sprawia, że woda smakuje lepiej i jest zdrowsza.

pH+

Filtr alkaliczny został stworzony z myślą o osobach, które chcą polepszyć jakość wody kranowej i zaspokajać pragnienie zmineralizowaną wodą o właściwościach zasadotwórczych. Przefiltrowana woda jest najlepszą alternatywą wody butelkowanej. Zawarte w niej minerały takie jak jony wapnia, sodu, potasu i magnezu sprawiają, że woda jest smaczna i zdrowa.

Od 6 tygodni posiadam szklany dzbanek filtrujący Dafi model Crystal LED o pojemności 2 litrów w kolorze białym oraz butelkę filtrującą o pojemności 0,7 litra w kolorze flamingowym, wykonaną z wytrzymałego tworzywa. Jest ona całkowicie pozbawiona szkodliwego Bisfenolu A i dopuszczona do kontaktu z wodą na podstawie odpowiednich atestów.

Dzięki funkcji LED Sensor dzbanek sam informuje mnie o terminie wymiany filtra. W przypadku butelki o wymianie przypomina nam obrotowy datownik zamocowany tuż przy nakrętce na którym ustawiamy przybliżony dzień wymiany filtra.

Korzystam również z aplikacji na telefon w której zarejstrowałem swoje produkty i dzięki temu wydłużyłam ich gwarancję o dodatkowy rok (niezbędny jest do tego paragon).

Warto wspomnieć, że firma Dafi jest jedynym polskim producentem dzbanków filtrujących wodę oraz pojemników do próżniowego przechowywania żywności. Tym bardziej cieszy mnie fakt, że jest to już kolejna polska marka godna polecenia o której wspominam na moim blogu.

A Wy używacie produktów filtrujących? Jakie jest Wasze zdanie na ten temat?

Kaja.