Cześć!

Dziś zabieram Was w magiczną podróż Norwegii. Będą fiordy, klify, piękne widoki i trochę sportu :)

Loty

Do Stavanger przylecieliśmy ok 9 rano z Gdańska linia Wizz Air. Lot trwał 1 h 40 min. Koszt na osobę, to 35 zł. Tu mała dygresja, pamiętajcie, że na pokład samolotów  wizzair można wnieść w standardowej taryfie tylko bagaż podręczny, bez torebki czy plecaka. Za dodatkowa torbę trzeba zapłacić 35 zł. Uczulam, bo personel to sprawdza.

Wypożyczenie samochodu i dojazd na parking przy Preikestolen 

Po przylocie odebraliśmy nasz samochód (można jechać autobusem wyjdzie sporo taniej, my jednak chcieliśmy zwiedzić jak najwięcej, stąd wybór padł na auto) który wypożyczyliśmy korzystając jak zawsze z wyszukiwarki rentalcars.com, najkorzystniejszą ofertę miała firma Hertz. Za samochód z ubezpieczeniem zapłaciliśmy 535zł. Pamiętajcie, że przy odbieraniu auta wypożyczalnie zawsze pobiorą od Was kaucje w tym wypadku było to 3000 NOK, czyli ok 1350 zł. Przed wyjazdem z parkingu koniecznie zróbcie dokładne zdjęcia całego auta, które mogą Wam się przydać przy ewentualnych problemach ze zwrotem kaucji, jeśli nie zrobiliście żadnej szkody, a zrobili ją poprzedni użytkownicy.

Auto oddajemy zawsze zatankowane do pełna. Miejcie na uwadze, że w Norwegii jeździ się naprawdę wolno, łatwo dostać (niemały)mandat za prędkość.  Więc noga z gazu! :)

Do Preikestolen jechaliśmy ok 1,5 h. Po drodze musieliśmy pokonać niewielki odcinek promem Lauvvik-Oanes (kursuje co 30 min). Za który zapłaciliśmy 232 NOK (auto+2 osoby) w dwie strony. Za bilet można zapłacić karta i gotówka.

Droga do Preikestolen jest przepiękna! Dla tych widoków warto wypożyczyć auto, bo mamy możliwość zatrzymywać się gdzie tylko chcemy, bez pospiechu wszystko zobaczyć i sfotografować.

Parking

Koszt parkingu przy Preikestolen to 200 NOK bez względu na czas. Płacimy karta lub gotówka przy samym wyjeździe w automacie.

Wejście

Na klif wchodziliśmy ok 1h 20min nie licząc czasu na zdjęcia i latanie dronem. Schodziliśmy już szybciej. W śród statystyk narodowości turystów konkurencję miażdżą nasi rodacy, których na szlaku jest zdecydowana najwięcej. Super ze nadeszły takie czasy, że coraz więcej Polaków stać na podróżowanie z całymi rodzinami. Ten fakt naprawdę cieszy!

Inne atrakcje w okolicach lotniska

W drodze powrotnej zajechaliśmy na plaże Solastranden, która znajduje się w bezpośrednim sąsiedztwie z lotniskiem. Jeśli macie więcej czasu lokalni mieszkańcy polecili nam zobaczyć jeszcze Roots of the Vikings i Ullandhaugtårnet. Niestety nie starczyło nam już dnia aby zobaczyć kolejną piękną górę w okolicy – Kjerag.

Nocleg

Noc spędziliśmy na lotnisku SOLA w Stavanger (właściwie 5 godzin). Nie ukrywam, że było to dla mnie jedno z podróżniczych marzeń (tak wiem mam dziwne marzenia :D)

Powrót

Lot powrotny mieliśmy o 7 rano. Do Belina wróciliśmy liniami Norwegian w 1h 20 min. Cena za bilet 35€. Jedna osoba może zabrać na pokład bagaż podręczny i torbę lub plecak.

Podsumowanie

Czy warto? Zdecydowanie TAK! Te widoki zostaną z nami na zawsze. W ciągu tego jednego dnia poznaliśmy tylko ułamek piękna całej Norwegi, z pewnością rozbudziło to w nas apetyt na więcej.

Jako środka płatności używaliśmy jedynie karty Visa debet i nie mieliśmy ani jednego problemu z płatnością. Pamiętajcie tylko o zwiększeniu limitu płatności za granica w walucie innej niż PLN.

Co do samych cen, to są dużo wyższe niż w Polsce, przykładowo za 1,5 l wody zapłacimy ok 15 zł, puszkę coca-coli 15 zł, magnes 22zł, widokówkę 15zł, znaczek 8 zł, kwestia organizacji, zabierając jedzenie z kraju można sporo zaoszczędzić.

Pamiętajcie o ubezpieczeniu się na wyjazd. Napiszę to jeszcze raz. Na ubezpieczeniu nie oszczędzamy!

Kaja.

Mam dla Was kod rabatowy 50 zł na rezerwację w Booking.com, wystarczy zarejestrować się na stronie, kliknąć w poniższy link i zarezerwować pobyt w jednym z 856 000 hoteli na całym świecie

Kod rabatowy Booking.com

Mam dla Was kod rabatowy na Airbnb.com. Za zarejstrowanie się otrzymasz środki na podróże w kwocie 23 $

Kod rabatowy Airbnb