Cześć!

Wyjazd na narty, to nasz obowiązkowy element każdego roku. Jeżeli możemy pozwolić sobie na dłuższu urlop, wyjeżdżamy za granicę. Powód?

Podróż trwa tylko trochę dłużej niż w polskie góry, a droga jest o niebo lepsza. Dodatkowo my spędzamy na stoku średnio w ciągu dnia po 7 godzin, więc zależy nam na długich zjazdach no i przede wszystkim gwarantowanym śniegu i wyratrakowanych stokach.

Dzisiaj chciałabym Wam polecić dwa kurorty zimowe, które uważam za warte uwagi. Pierwszy z nich to Szwajcarski kurort LAAX, uznawany za najbardziej rozwinięty ośrodek narciarski w Alpach. Ten wielokrotnie nagradzany resort, jest zdobywcą takich tytułów jak Switzerland’s Best Ski Resort i World’s Best Freestyle Resort. Drugi miejsca jakie polecam, to Kronplatz (Plan de Corones), czyli najwyższa góra (2274 m) narciarska w Tyrolu Południowym, według powszechnej opinii uznawana jest za najnowocześniejszą infrastrukturą narciarską we Włoszech.

Podstawowe informacje o LAAX – Szwajcaria

 • Ilość tras zjazdowych: 65
 • Długość tras zjazdowych: 235 km

w tym tras niebieskich (łatwych): 77 km

w tym tras czerwonych (średnich): 90 km

w tym tras czarnych (trudnych): 68 km

 • Ilość tras biegowych: 14
 • Długość tras biegowych: 62 km
 • Wysokość: 1000-3000 m n. p. m.
 • Wyciągi czynne: 8:30-16:30

Sezon narciarski trwa od listopada do kwietnia

Ceny karnetów na cały dzień: dorośli 78 euro; młodzież od 13 do 17 roku życia 52 euro; dzieci od 6 do 12 roku życia 26 euro. Jest możliwość wykupienia karnetów na pół dnia, jak i karnetów na kilka dni co się bardzo opłaca.

Nocleg

Nocleg zarezerwowaliśmy za pośrednictwem strony booking.com. Wybraliśmy apartamenty Casa Viva Bad Ragaz w miejscowości Bad Ragaz. Do wyciągu  mieliśmy ok 30 min drogi samochodem.

Podstawowe informacje o Kronplatz (Plan de Corones) – Włochy

 • Ilość tras zjazdowych: 40
 • Długość tras zjazdowych: 119 km

w tym tras niebieskich (łatwych): 51,9 km

w tym tras czerwonych (średnich): 42 km

w tym tras czarnych (trudnych): 25 km

 • Ilość tras biegowych: 47
 • Długość tras biegowych: 192 km
 • Wysokość: 950-2275 m n. p. m.
 • Wyciągi czynne: 8:30-17:00

Sezon narciarski trwa od listopada do kwietnia

Ceny karnetów na cały dzień: od początku sezonu do 23.12 – 44 euro; 24.12.2017 – 06.01.2018
04.02 – 17.03 – 55 euro; 07.01. – 03.02., 18.03. – 15.04., 16.04.- 22.04. – 50 euro. Jest możliwość wykupienia karnetów na pół dnia, jak i karnetów na kilka dni co się bardzo opłaca.

Nocleg

Nocleg zarezerwowaliśmy za pośrednictwem strony booking.com. Wybraliśmy pensjonat Haus Peskoller w miejscowości Chienes. Do wyciągu  mieliśmy ok 25 min drogi samochodem.

Podsumowanie

Który kurort wolę? Bliższy sercu jest mi Kronplatz. Wszystkie stoki są rozmieszczone na jednej górze i stąd można łatwo i w miarę szybko wszędzie się przemieścić. Praktycznie na każdej trasie umiejscowione są restauracje. Wierzchołek jest bezdrzewny dzięki czemu trasy są bardzo szerokie i pięknie nasłonecznione, a ze stoków roztaczaja się malownicze panorama na Alpy Zillertalskie i Dolomity. Dodatkowo ok. 2 h drogi od kurortu znajduje się najwyższy szczyt południowo-wschodnich Alp, zwany „Królową Dolimitów” – Marmolada (3343 m). Gdzie jest możliwość wjechać wagonikiem na drugi szczyt Marmolady – Punta Rocca, na wysokość 3265 m (sam szczyt wznosi się na 3309 m.n.p.m.) i zjechać!  Zjazd ze szczytu dostarcza sporej dawkę adrenaliny. Pozostałe stoki jakie oferuje ten region są również warte polecenia, spędziliśmy tam cały dzień. Za skipass w sezonie na jeden dzień trzeba zapłacić ok. 5o euro na ososbę

Wiele lat temu byłam jeszcze na nartach w miejscowości Szladming w Austrii. W okolicy znajdują się takie ośrodki narciarskie jak Galsterbergalm, Fageralm i Stoderzinken. Cały region narciarski (łącznie z lodowcem Dachstein) liczy aż osiem ośrodków. Przy zakupie skipassu na więcej niż jeden dzień otrzymujemy możliwość korzystania z całego obszaru Ski Amade, czyli z 800km tras!! Poniżej ja jako mały bombel z bratem (jeszcze większym bomblem) na austriackim stoku (jeździłam wtedy już na nartach :D)

Na zdjęciu mój Brat (w pomarańczowej kurtce), Mama i Ja górze Planai w Austrii

A jakie są Wasze ulubione kurorty narciarskie za granicą?

Kaja.

Mam dla Was kod rabatowy 50 zł na rezerwację w Booking.com, wystarczy zarejestrować się na stronie, kliknąć w poniższy link i zarezerwować pobyt w jednym z 856 000 hoteli na całym świecie

Kod rabatowy Booking.com

Mam dla Was kod rabatowy na Airbnb.com. Za zarejstrowanie się otrzymasz środki na podróże w kwocie 23 $

Kod rabatowy Airbnb