Cześć!

Zawsze, jak to możliwe wybieramy loty z Berlina.  Do portu lotniczego Berlin-Schönefeld (SFX) mamy spod domu dokładnie 1h 20 min drogi samochodem co jest niesamowitą wygodą.

Loty

Nasza podróż rozpoczęła się 7 września. Za bilet do Nowego Jorku z 1 przesiadką w Oslo zapłaciliśmy 908zł za osobę z jedną duża walizka + dwoma bagażami podręcznymi. Obydwa loty były liniami Norwegian, które z czystym sumieniem polecam, obsługa, czystość i wygoda podczas lotu była na naprawdę dobrym poziomie.

Po przylocie na lotnisko JFK, przeszliśmy (bez żadnych problemów) konieczną dla imigrantów odprawę wizową z amerykańskim urzędnikiem po której dostaliśmy zgodę na legalny, 6 miesięczny pobyt w USA, zostało już tylko odebrać walizki i ruszać dalej w drogę.

Walizka dojechała do nas spakowana w wielki worek, bo zamek z wrażenie nie wytrzymał napięcia i gdzieś pomiędzy Europą a Ameryką zepsuł się :)

Wszystko oczywiście wypadło z walizki, szczęście w nieszczęściu drugi zamek był sprawny, nic nam nie zginęło.

Metro

Od razu po przylocie kupiliśmy tygodniową kartę metra Unlimited MetroCard za 31$  na nowojorskie metro, aby kwestie komunikacji mieć już załatwioną na cały pobyt. Metro w Nowym Jorku mimo, że przeraża swoim ogromem, dla nas okazało się naprawdę przystępne. Korzystaliśmy z płatnej aplikacji iTrans NYC, dzięki której naprawdę polubiliśmy ten środek lokomocji. Przy wejściu do metra trzeba pamiętać o dwóch zasadach. Pierwsza to aby zwrócić uwagę na oznaczenia w którym kierunku jedzie dana linia metra czy na północ „uptown” w kierunku Upper Manhattan, czy na południe „downtown” w kierunku Lower Manhattan. Druga zasada to nie zwracać uwagi na kolory tylko na cyfry/litery linii metra. I to tyle filozofii, resztę ogarnie za was polecona wyżej apka.

Karnety ze zniżkami

Chcąc zwiedzić jak najwięcej polecam kupić karnet The New York Pass. My wybraliśmy opcje 5-dniową za 240$. Dodatkowo polecam zainstalować aplikację New York Pass + jak odbierzecie bilety dostaniecie książeczkę w której znajdziecie wszystkie atrakcje jakie w ramach zakupionego biletu możecie zobaczyć. Pamiętajcie jednak, że karnet umożliwia wam skorzystanie z jednej atrakcji tylko raz. My myśleliśmy, że jest inaczej dlatego za kolejne wejście na Top Of The Rock musieliśmy zapłacić ok. 200zł za bilet. Ale jak nie zobaczyć panoramy Nowego Jorku nocą :) To był jeden z najpiękniejszych widoków w moim życiu.

Internet

Stały dostęp do internetu w Nowym Jorku to podstawa. Polecam zakup karty AT&T GoPhone Refill 90-day expiration za 45$ (biało-niebieskie opakowanie). Do nabycia praktycznie w każdym sklepie. W tym pakiecie otrzymujemy plan z nielimitowanymi lokalnymi rozmowami, sms-ami i 2GB transferu danych, internet 4g LTE i dodatkowo sieć ta ma najlepszy zasięg w stanach. Kupiliśmy dwie takie karty w efekcie podczas całego 3-tygodniowego pobytu wykorzystaliśmy tylko jedną. W Nowym Jorku jest wiele darmowych hotspotów LinkNYC z portami USB z mega szybkim, darmowym internetem. Dodatkowo w każdej restauracji, kawiarni czy stacji metra jest darmowy internet.

Nocleg

Nocleg udało nam się znaleźć w świetnej lokalizacji i cenie. Korzystaliśmy z serwisu Airbnb. Za 7 nocy zapłaciliśmy 900zł na osobę. Mieliśmy swój własny pokój, a kuchnie i łazienkę dzieliliśmy z przemiłymi właścicielami. Ogromnym plusem jest mieszkać z nowojorczykami, którzy znają to miasto od podszewki. Na Manhattan dojeżdżaliśmy zwykle w 30-40 min.

Płatności

Podczas całego naszego pobytu mieliśmy ze sobą dwie karty debetowe VISA i Master Card, ani razu nie mieliśmy problemów z płatnościami, ja dodatkowo otworzyłam sobie na rachunku kontu dolarowe, aby przy każdej transakcji dodatkowo nie płacić za przewalutowanie. Karty płatnicze to super ułatwienie i polecam je wszystkim, którzy mają dylemat czy zabrać kartę, czy gotówkę.

Must see w Nowym Jorku:

 • Top Of The Rock – koniecznie (!!) za dania i w nocy
 • Empire of State Building
 • Flatiron Building
 • Brooklyn Bridge (warto zwiedzić pieszo Brooklyn)
 • Przejechać się wodna taksówką (z terminalu portowego Dumbo BBP Pier 1 – my wybraliśmy żółtą taksówkę wodną)
 • Dumbo
 • Central Park wzdłuż i w szerz
 • Grand Central Terminal
 • Time Square
 • Coney Island (park rozrywki + piękna plaża nad Oceanem Atlantyckim)
 • American Museum Of Natural History
 • The MET
 • Wall Street
 • Muzeum 9/11 i całą Strefę Zero
 • 1 World Trade Center
 • Broadway Street
 • George Washington Bridge
 • Bryant Park
 • High Line
 • Warto jest się przejść przez China Town,  Little Italy i SoHo

My dziennie na pieszo przechodziliśmy średnio 20 km :)

Jedzenie

Niestety ale jedzenie w Nowym Jorku jest naprawdę drogie, NAPRAWDĘ, nie wspomnę już nawet o kawie ze Starbucks’a. Przeliczyłam sobie, nawet że moja obecna pensja z pracy na etat, nie starczyłaby mi nawet na 3 duże kawy dziennie, przy założeniu że całą wypłatę wydaje właśnie tylko na kawę, nie mam ŻADNYCH innych wydatków. Dobre co?

Moimi odkryciami była na pewno przepyszna lemoniada Newman’s Own, piwo Blue Moon z kawałkiem pomarańczy,  makaron z serem cheddar Mac&Cheese, sałatki z zieloną sałatą, awokado i krewetkami skropione cytryną i sosem czosnkowym.

Zakupy

Z outletów polecam szczególnie Bloomingdale’s Outlet, a dodatkowo wszystkie TJ Maxx’y, sklepy GAP. (w których bluzach się zakochałam), obowiązkowo Victoria’s Secret, Hollister Co. i Abercrombie & Fitch. Ceny markowych ubrań w Stanach rekompensują wysokie ceny jedzenia.  Ja naprawdę myślałam że przepadnę i zbankrutuje w tych sklepach odzieżowych wybór był tak fajny!

Ludzie

Nigdzie indziej wcześniej ani później nie spotkałam się z podobną gościnnością wśród mieszkańców jak właśnie w Nowym Jorku. Służyli pomocą i bezinteresownością dosłownie na każdym kroku, gdy chcieliśmy kupić bilet, szukaliśmy metra, drogi do jakiegoś miejsca, zawsze ktoś podchodził i pytał się „can I help you?”, kiedy tylko widział u nas dezorientację. Jest to przepiękne uczucie, gdy zupełnie obcy człowiek, chce ci pomóc. Pokochałam ten klimat Nowego Jorku, wrócę tam pewnie szybciej niż mi się wydaje :)

Tymczasem czas na słoneczne Miami do, którego udaliśmy się liniami Spirit z lotniska LaGuardia (LGA)

Już niedługo pojawi się wpis o naszym pobycie w Miami, do którego przylecieliśmy 3 doby po największym huraganie w historii Stanów Zjednoczonych i dosłownie kilkanaście godzin po otwarciu Międzynarodowego Lotniska w Miami (MIA)

Kaja.

Mam dla Was kod rabatowy 50 zł na rezerwację w Booking.com, wystarczy kliknąć w poniższy link, zarejestrować się i zarezerwować pobyt w jednym z 856 000 hoteli na całym świecie

Any time it is possible we do choose flights from Berlin. The distance from our houses to Berlin – Schonefeld takes 1,2 hours driving which is really comfortable.

Flight

Our trip began on the 7th of September. Ticket price to New York, with one transfer in Oslo, aggregates at 260 USD per person, including one hand luggage and two carry-on luggages. Both of flights were operated by Norwegian airlines which I can truly recommend. Staff, cleannes and comfortablenes were at a very high level.
After arrival at JFK airport, the necessary for immigrants visa clearance took place what caused an approval for a legal, 6-months stay in United States, the last thing which left was just to take back our luggages and we were ready to go.

Metro

Out of hand we bought a weekly card for a New York metro, here called Unlimited MetroCard – price 31 USD. Communication issue was solved.
Metro in New York City can terrify with the appearance but is really accessible. We used an paid application iTrans NYC – very useful and nice program. There are two rules to obey before entrance to metro. Firstly, you have to notify in which direction the carriage is travelling, if northern part (Upper Manhattan) – you can see „uptown”, if southern (Lower Manhattan) – you will notice „downtown”. Secondly, not the colors are important but the metro numbers/letters signs. That is all, the other things will be deciphered by the application.

Pass

If you are willing to do sightseeing as much as possible, I recommend to buy a ticket booklet called The New York Pass. We chose a 5-days option for 240 USD. In addition you can install an application New York Pass +, as soon as you collect the tickets you receive a book which includes descriptions of each showplaces you can sightsee within this ticket. Remember please this ticket booklet allows only one entrance to each showplace. We thought differently that is why for the second time at Top Of The Rock around 60 USA fee was collected. But how you can not see the night panorama of New York? That was one of the most beautiful views in my life.

Internet

Permanent internet access in New York is a must. I can recommend the card AT&T Go Phone Refill 90-day expiration for 45 USD (box with white and blue colours). In this service you receive unlimited local calls, sms and 2GB of internet transfer. What is more the service has reception of 4g LTE and is the best network in United States. We bought two such cards and during the whole 3-week stay only one was used. In New York City you can find a lot of free hotspot LinkNYC with USB which have very fast, free internet. Moreover in every restaurant, cafe or metro stations you can find free internet.
Our accommodation was found in a great localization and price. We used Airbnb service. 7 nights cost 260 USA per person. We had our own room but the kitchen and bathroom were shared with very kind owners. It is really useful to live with inhabitants of New York who know the city inside out. The distance to Manhattan was covered in approximately 30-40 minutes.

What is a must to see in New York:

-Top Of The Rock – day and night sightseeing
-Empire of State Building
-Flatrion Building
-Brooklyn Bridge (you can walk to Brooklyn as well)
-Water cab (from port terminal Dumbo BBP Pier 1 – we chose a yellow water cab)
-Dumbo
-The whole Central Park
-Grand Central Terminal
-Time Square
-Coney Island (Amusement Arcade + A beautiful beach at the Atlantic Ocean)
-American Museum Of Natural History
-The MET
-Museum 9/11 and the whole Ground Zero
-1 World Trade Centre
-Broadway Street
-George Washington Bridge
-Bryant Park
-High Line
-China Town, Little Italy and SoHo
Daily we walked approximately 20 kilometers.

Food in New York:

Unfortunately food in New York is really expensive. I have counted that with my salary I can afford only for three big Starbucks coffees daily, not including any other expenses…
My discoveries were for sure a lemonade from Newman’s Own, beer Blue Moon with pieces of orange, pasta with Cheddar cheese, salats with green salat avocado and shrimps poured with lemon juice and garlic sauce.

Shopping in New York:

As for the outlets you have to visit Bloomingdale’s Outlet and of course all TK Maxx, GAP shops (I loved the jumpers). A must are: Victoria’s Secret, Hollister Co. and Abercrombie & Fitch. The low prices of those clothes can compensate the high prices of food. I really thought I will be lost and go to the bankruptcy….
Our flight to Miami was operated by Spirit airlines from LaGuardia Airport.
Soon a new post will appear including the description of Miami stay. We arrived there 3 days after the biggest hurricane in the history of United States as well as a dozen or so hours after the opening of International Airport in Miami (MIA)
Kaja.
Mam dla Was kod rabatowy na Airbnb.com. Za zarejstrowanie się otrzymasz środki na podróże w kwocie 27 $.
Kod rabatowy Airbnb

Click edit button to change this text.

Kod rabatowy Booking.com