Cześć Kochani!

Nasza podróż dokoła świata dobiegła końca. Po przebyciu ponad 50 tysięcy kilometrów skończyło się najdłuższe lato w moim życiu. Dziś zapraszam Was na pierwszy post z całej serii w której to opiszę naszą wielką przygodę, podczas której w ciągu miesiąca odwiedziliśmy jedne z najpiękniejszych miejsc na Ziemi.

W zeszłym roku byliśmy w Nowym Jorku latem. W tym roku przyszedł czas aby zawitać tam jesienią, gdy Central Park mieni się złotem i czerwienią.

Do Nowego Jorku tak jak w zeszłym roku polecieliśmy dreamlinerem z Berlina z przesiadką w Oslo iniami Norwegian. Jeżeli będziecie kiedyś lecieć dłuższą trasę tym typem samolotu serdecznie polecam Wam wykupienie miejsca w 6 rzędzie tuż za pierwszą klasą. Dzięki temu zyskacie dodatkową przestrzeń na nogi i lot od razu będzie przyjemniejszy :)

Nocleg w w super lokalizacji, bo w samym sercu Manhattanu tuż przy Empire State Building (był tuż za oknem) zarezerwowaliśmy za pośrednictwem strony Booking.com. Był to Green Holidays Apartments.

Jeżeli jesteście zainteresowani jak zaplanować swój pobyt w Nowym Jorku odsyłam Was również do TEGO wpisu sprzed roku.

I tym razem nie potrafiłam sobie odmówić wjazdu na Top Of The Rock zarówno w dzień jak i w nocy. Dla wszystkich zainteresowanych tą opcją polecam zakup biletu o nazwie day & stars (należy go wykorzystać w ciągu 24h). Jego cena jest korzystniejsza niż mielibyśmy kupić dwa oddzielne bilety.

Odwiedziliśmy restaurację Katz’s Deli, znaną w dużej mierze za sprawą sceny z udziałem Meg Ryan w filmie Kiedy Harry poznał Sally. Katz’s Delicatessen to biznes rodzinny prowadzony z sukcesem od przeszło stu lat. Internety głoszą, że sprzedają tam najlepsze kanapki na świecie!  Panuje tu raczej stołówkowy klimat, większość stolików jest zajętych. Aby wejść musimy poczekać w kolejce. Przy wejściu do lokalu pobieramy kwitek, przy ladzie zamawiamy, przy wyjściu oddajemy kwitek i płacimy (jak zgubimy płacimy karę). Poza salami, które można zamówić online, mają dwa flagowe mięsa: pastrami i peklowaną wołowinę. Przygotowanie wołowiny zajmuje uwaga, uwaga aż trzydzieści dni! Kanapki mają bardzo prosty skład – żytni chleb + odrobina musztardy + mięso + piklowany ogórek + kiszony. Jedna kanapka to idealna porcja albo dla dużego mężczyzny, albo do podziału dla dwóch kobiet.

Ale czas na prawdziwe perełki tego wyjazdu. I szczerze, to nie wiem od czego zacząć, bo zarówno lot helikopterem jak i musical zapamiętam do końca życia!

Lot Helikopterem bez drzwi z FlyNYON nad sercem Nowego Jorku

Gdyby ktoś mi kiedyś powiedział, że będę machać „dosłownie” nogami nad Empire State Building, Central Parkiem czy Statuą Wolności – nie uwierzyłabym! Życie lubi mnie zaskakiwać 

Lot serdecznie polecam każdemu, kto nie ma lęku wysokości (albo chce go przezwyciężyć!) . Ogromna dawka adrenaliny i uśmiechu którego nie sposób było poskromić.

Warto zaznaczyć ze firma FlyNYON mieście się w New Jersey do którego trzeba dojechać z Manhattanu kolejka Path do przystanku Journal Square (tego przejazdu nie obejmuje Metro Card) i dalej Uberem (ok 10 min) . W siedzibie należy się stawić 1h 15 min przed ustalona godzina lotu. Ze swojej strony podpowiem, że niekoniecznie musicie wykupywać ubezpieczenie od złej pogody. Firma sprawnie odpisuje na wszystkie pytania za pośrednictwem FB i w razie niesprzyjającej aury spokojnie przesuną Wam lot na inny dzień lub godzinę (ja dwa razy zmieniałam termin lotu). Polecam śledzić również ich fanpage na fb – często oferują spore kody rabatowe. W grę wchodzi tez targowanie się.

Regularna cena za przelot to 2100 zł za osobę, my ze zniżkami zapłaciliśmy 900 zł za osobę za ok. 35 min lotu.

Nam przed samym wylotem zaproponowane upgrade lotu o dodatkowe 15 min i przelot nad samym centrum miasta za dodatkowe 70$ na osobę. Świetna opcja, jednak możliwa jeżeli jesteście większą grupą i jednogłośnie wszyscy przystaniecie na tą opcję. My byliśmy w pięć osób. [czytaj dalej ->]

Musical The Lion King na Broadwayu

Czy są tu jacyś fani Króla Lwa? Domyślam się że tak :). To była bajka mojego dzieciństwa, której dialogi umiałam wyrecytować z pamięci, a gdy giną Mufasa wpadałam w czarną rozpacz z której wybawić mnie mogła jedynie „Hakuna Matata”! Ten musical to prawdziwe dzieło sztuki, które łączy w sobie wspaniałą grę aktorską, śpiew, przepiękną i nieprawdopodobnie realistyczną scenografię i dopracowane w każdym calu kostiumy.  Chciałabym dokładnie wszystko Wam opisać ale nie potrafię ubrać tego w słowa. Wspominając ten dzień mam szklane oczy, bo zobaczyłam coś co przerosło moje najśmielsze oczekiwania. Siedząc w pierwszym rzędzie mieliśmy możliwość bezpośrednio obserwować całe serce tego musicalu, czyli Panią Dyrygent i orkiestrę schowaną pod deskami teatru. Z tego miejsca obiecuję sobie, że każdy mój pobyt w Nowym Jorku będzie uwieńczony musicalem na Broadwayu.

Kosztorys na osobę za 3 noce:

Lot do NYC (Norwegian, 1 przesiadka w Oslo) z rezerwacją miejsc + 1 duży bagaż rejestrowany 1000 zł

Nocleg 530zł

Przejazd wodna taksówka 38$ = 150zł

Metro Card(opłaca się gdy skorzystamy z metra conajmniej 10 razy podczas pobytu) 32 $ = 130zł

Dwa przejazdy Path 6 $ = 24 zł

Lot Helikopterem 900 zł

Bilet na Broadway 1100 zł

Wjazd na Top Of The Rock w dzień i w nocy 54 $ = 215 zł

Wyżywienie, to kwestia indywidualna, ja przyjęłam ok. 200-250 zł dziennie

Mam dla Was kod rabatowy na Airbnb.com. Za zarejstrowanie się otrzymasz środki na podróże w kwocie 23 $

Kod rabatowy Airbnb

Kaja.